top of page

O PROJEKTU 

Spolek Pomníky obětem bezpráví vznikl v roce 2014 na popud historika Lukáše Cvrčka /1977/, který se v letech 2009 až 2010 podílel na výzkumném projektu Ústavu pro studium totalitních režimů věnovaném potlačení protiokupačních protestů v roce 1969. Mrzelo ho, že zatímco brněnské oběti krvavého zásahu komunistických represivních složek mají své pomníky a jejich památku si kromě pozůstalých připomíná také široká veřejnost v čele

s oficiálními představiteli města, Praha na své mrtvé úplně zapomněla. Nejprve se snažil přesvědčit pražské politiky, aby zjednali nápravu. Po několika marných pokusech se nakonec rozhodl vzít celou věc do svých rukou a založit nezávislý spolek, který by budoval pomníky zapomenutým obětem nejen komunistického bezpráví. 

 

Pro tento záměr se mu podařilo získat sochaře Jakuba Grece /1981/ a právníka Filipa Červenku /1986/, kteří se stali zakládajícími členy spolku. Jejich premiérový projekt dostal název Srpen 1969. V jeho první fázi se pustili do práce na vzniku pamětní desky pro Bohumila Siřínka, který byl na pražském Tylově náměstí 21. srpna 1969 v pouhých čtrnácti letech bezdůvodně postřelen do břicha neznámým pachatelem z řad komunistických Lidových milicí

a pár dnů potom zemřel v nemocnici. V roce 2015 byla pamětní deska instalována na fasádu hotelu Beránek na Tylově náměstí.

 

Iniciativa Srpen 1969 pak byla završena k 50. výročí střelby do lidí v Praze. Pamětní deska pro Vladimíra Krubu a Františka Kohouta, jež dosud neznámý milicionář zastřelil 20. srpna 1969 v Králodvorské ulici v Praze 1, byla odhalena 21. srpna 2019 na fasádě Grand Hotelu Bohemia, v jehož blízkosti oba mladíci zemřeli.

Na Srpen 1969 přirozeně navázala iniciativa Černé šeříky, protože mnoho našich spoluobčanů zabitých okupanty v roce 1968 stále postrádá důstojné vzpomínkové místo. Členové spolku zatím instalovali několik pamětních desek v Praze, ale postupem času by chtěli dosáhnout toho, aby v celé České republice ani na Slovensku nebyl zapomenut žádný člověk usmrcený v souvislosti s činností okupačních vojsk v letech 1968 až 1991, což by znamenalo instalaci řádově stovek pamětních desek.

Samozřejmě se přitom neobejdou bez pomoci dalších lidí, protože jejich spolek není dotován z žádných grantů ani jiných veřejných zdrojů a veškeré jeho aktivity jsou realizovány výhradně svépomocí členů a soukromých podporovatelů. Pokud byste chtěli iniciativu Černé šeříky podpořit, navštivte její web www.cerneseriky.cz, kde se dočtete, jak na to, případně můžete přímo kontaktovat členy spolku.

 

 

bottom of page