top of page

Bohumil Siřínek má v Praze pamětní desku

Památku Bohumila Siřínka připomíná od pátku 21. srpna 2015 pamětní deska, kterou pro něj odhalili členové spolku Pomníky obětem bezpráví na hotelu Beránek na pražském Tylově náměstí. Stalo se tak přesně 46 let poté, co byl tehdy teprve čtrnáctiletý chlapec na tomto místě smrtelně postřelen příslušníky Lidových milicí během potlačování demonstrace proti sovětské okupaci Československa.

Během potlačování masových protestů v srpnu 1969 stříleli někteří příslušníci zásahových jednotek do lidí, aniž by k tomu měli rozkaz nebo se bránili bezprostřednímu ohrožení zdraví nebo života. Komunistická propaganda proto přišla s tvrzením, že všechny oběti byly zavražděny nebo zraněny „kontrarevolučními živly“, po kterých dokonce policie zahájila pátrání. Vyšetřování pochopitelně skončilo neúspěchem a bylo ještě na podzim roku 1969 v tichosti ukončeno. Od té doby se komunisté starali o to, aby se na oběti srpnových protestů úplně zapomnělo.

K nalezení a potrestání pachatelů bohužel nedošlo ani při obnoveném vyšetřování v 90. letech a události roku 1969 opět rychle upadly do zapomnění. Většina našeho národa proto dnes o této tragické kapitole našich dějin vůbec nic neví. Kromě nedostatečné školní výuky soudobých dějin k tomu přispívala také absence pamětních míst v našem hlavním městě, kde byli v srpnu 1969 zabiti tři lidé.

Náš spolek proto spustil jak tuto webovou prezentaci, tak zřídil poblíž místa smrtelného zranění Bohumila Siřínka pamětní desku. Jejího návrhu a výroby se ujal sochař Jakub Grec. Kromě kovové informační tabule vytvořil také betonový plastický reliéf dlažby jako symbol místa, kde v roce 1969 umíraly a krvácely oběti střelby komunistických zásahových jednotek. V kompaktní dlažbě chybí jedna kostka, jež představuje zmařený život čtrnáctiletého chlapce, který byl rukou dosud neodhaleného pachatele svévolně vyrván jak z kruhu svých blízkých, tak z celé naší společnosti.

Spolek Pomníky obětem bezpráví svou činnost v následujícím období zaměří na nalezení místa pro umístění pamětní desky pro Vladimíra Krubu a Františka Kohouta, kteří byli v srpnu 1969 zastřeleni v Králodvorské ulici v Praze 1. Pokud nám chcete být v této činnosti jakýmkoliv způsobem nápomocni, kontaktujte nás prosím.

Událost zaznamenala mimo jiné i tato média:

bottom of page